Тема уроку: Розбір іменника як частини мови. Узагальнення та систематизація вивченого про іменник.
Мета уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів про іменник як частину мови; дати зразок розбору іменника; розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять , усне та писемне мовлення; виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку:узагальнення та систематизація вивченого.
Обладнання :підручник, узагальнююча таблиця, мультимедійний пристрій.
Хід уроку.
1. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.
1) Повторення вивченого матеріалу.
Завдання: записати речення, виписати іменники, визначити рід, число, відміну. Зробити синтаксичний розбір речень.
Мова – засіб вияву бурхливого змісту народного життя. Ось чому так дбайливо й уважно треба ставитися до мови кожного народу… Могутність мови – це духовна могутність народу.( пояснити вислів).
Мова –ж.р., одн., I в.
Засіб- ч.р., одн.. II в.
Змісту –ч.р.. одн., II в.
Життя – с.р., одн., I в.
Народу – ч.р., одн., II в.
Могутність – ж.р., одн., III в.
Бесіда з учнями.
-поясніть цей вислів;
- чому в першому та третьому реченнях стоїть тире?
- назвіть іменники, які є тексті;
- за якими ознаками ви їх розпізнали?
- яка частина мови називається іменником?
- чи є правильним твердження: іменники змінюються за родами, числами та відмінками? (ні).
2. Творче завдання (робота в парах, в групах ): скласти зв’язне висловлювання на одну з тем( теми тягнуть).
-Іменники – назви істот та неістот. Загальні та власні назви.
- відмінки та відміни іменників.
- незмінювані іменники.
- творення іменників.
- не з іменниками.
- букви е, и в суфіксах іменників.
- написання чоловічих та жіночих імен по батькові.
3. Практичне закріплення.
Гра «Намисто». Кожна група нанизує намисто слів.
-1гр.- зі слів I відміни, початкове слово верба.
-2гр.- зі слів II відміни, початкове слово барвінок.
-3гр.- зі слів III відміни, мати.
-4гр.- зі слів IV відміни, ім’я .
Час робота 3 хвилини, виграє та група, чиє намисто буде довше.
Гра « Один- багато». Записати слова, що є назвами птахів та звірів у дві колонки
Один багато
Горобець горобці
Слова на екрані: зимі кінець, якщо заспівав жайворонок; зацвірінькали горобці; прилетіли дикі голуби; відлетіли в ліси, поля ворони; з’явилися шпаки, вийшов з барлоги ведмідь; застрибав на лісовій галявині заєць.
4. Ознайомлення з розбором іменника ( схема на екрані).
1. Частина мови.
2. Початкова форма ( Н.в. однини).
3. Постійні ознаки:
А) загальна чи власна назва;
Б) істота чи неістота;
В) рід;
Г) відміна;
Д) група (якщо є).
4. Непостійні ознаки:
А) число;
Б) відмінок.
5. Синтаксична роль.
Закріплення практично ( біля дошки).
Шле місяць з неба промені злотисті.
Місяць – імен., загал., неістота, ч.р., II в., одн., Н.в., підмет.
Клас самостійно закінчує розбирати, а 3 учні працюють на картках біля дошки.
5.Перевірка виконаного завдання.
6. Гра «Одним словом».
1. Той, хто косить траву(косар)
2. Криклива людина(крикун)
3. Мешканці Кубані( кубанці)
4. Добра людина( добряк)
5.Житель гір ( горець)
6. Людина, що володіє лівою рукою краще, ніж правою (лівша)
7.Водій таксі ( таксист)
8. Водій літака ( пілот)
9. Мешканець Черкас ( Черкащанин)
10. Жінка, що доглядає дітей ( нянька)
11. Мудра людина( мудрець).
Записати складними словами.
1. Людина, що дуже швидко ходить (скороход)
2. Видання в одному томі (однотомне)
3. Наука про природу (природознавство)
4. Період, що охоплює тисячу років ( тисячоліття)
5. Завод, де випікають хліб ( хлібозавод)
6.Захист себе власними силами та засобами ( самооборона)
7. Будівництво кораблів ( кораблебудування)
8. Родючий грунт чорного кольору ( чорнозем)
9. Потік води, що стрімко падає з води ( водоспад).
7.Метод «Мікрофона»:
-на сьогоднішньому уроці я …
8. Оцінювання учнів.
9. Дом.завдання : підготуватися до контрольної роботи.
6 клас
11 клас
Тема уроку: Микола Хвильовий «Я (Романтика)» - новела про добро і зло в житті та в душі.
Мета уроку:ознайомити учнів зі змістом новели; пояснити присвяту до неї, символічність образу матері, проблему вибору героя; розвивати уміння визначати жанр твору, відрізняти уявне та реальне в ньому, характеризувати образ ліричного «Я»; виховувати повагу до жінки, усвідомлення переваги гуманізму над будь-якими ідеологіями.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання : портрет М.Хвильового, текст новели, мультимедійна установка.
Перебіг уроку.
1. Організаційний момент.
2. Оголошення теми та мети уроку.
- Тема нашого уроку Микола Хвильовий « Я (Романтика)» - новела про добро і зло в житті та в душі.
- На сьогоднішньому уроці ми з вами повинні проаналізувати новелу, визначити жанр твору, відрізнити уявне та реальне в ньому, дати характеристику ліричному герою, усвідомити перевагу гуманізму над будь - якими ідеологіями.
3. Актуалізація опорних знань.
Пояснити слова Максима Рильського : « Шукання Хвильового почалися там, де урвалися шукання Коцюбинського?»
4. Перевірка домашнього завдання. Відеофільм « Життєвий та творчий шлях М. Хвильового.
5. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу.
- На сьогоднішній урок ви повинні були прочитати новелу « Я (Романтика)».
Давайте визначимо, що таке новела та її стильові ознаки.
Стильові ознаки новели:
-розповідь від першої особи;
- драматизм;
- внутрішні монологи героя;
- відсутність безпосередньої авторської оцінки;
- лаконізм;
- виразні художні деталі;
- глибокий психологізм;
- часові зміщення;
- зіткнення віддалених епізодів;
- історичні асоціації (термін «версальці») з метою поставити революцію в контекст визначних подій світової історії.
1) Вступне слово.
2) Аналіз новели « Я (Романтика)».
- Коли була написана новела?
- Чому, на вашу думку, твір називається «Я (Романтика)»?
Словникова робота: амазонянки, Будда, версальці, Конфуцій, Лаотсе Лі Ер, Магомет, Синедріон, теософи, Хетейський ієрогліф, штаб Духоніна. (учні готують удома).
Присвята : «Цвітові яблуні» (пояснення чому).
Є декілька версій, щодо присвяти новели. Одна з них – це присвята на знак вдячності своєму ідейно - естетичному, духовному наставнику Коцюбинському.
Інша версія, що присвята може сприйматись і як своєрідний епітет, що несе в собі основну ідею твору. Пригадаймо. Що в душі ліричного героя К. також тісно пов’язане боже, людське начало і диявольське – підсвідомий інстинкт художника, який сприймає смерть дочки як матеріал для майбутнього твору.
Тема твору:
Ідея твору : вимріяне майбутнє не може наблизити людина з роздвоєним «я», ціною злочину його не побудувати.
Особливості композиції
-пролог (лірико –романтичний зачин), що вводить читача в складний психологічний світ (розмова матері з сином напередодні грози ,учень зачитує ліричний зачин від слів « з далекого туману…» до «… мати казала, що поливала…»);
- що допомагає відчути зачин? ( всю повноту трагедії, яка розігрується далі, зрозуміти дилему гуманності та фанатизму, пізнати страшну суперечність між людяністю та сліпою відданістю абстрактній ідеї).
- кульмінація.
Кульмінаційним є момент, коли герой бачить серед ворогів свою матір з символічним ім’ям Марія.
Як сприймаються її слова з натовпу : « Сину! Мій м’ятежний сину!»? (як голос самої України). У непримеренній суперечності зіткнулися найсвятіші для героя почуття : синівська любов, синівський обов’язок перед матір’ю - і революційний обов’язок , служіння найдорожчій ідеї. Він намагається якось відстрочити фатальне рішення ( я чекіст, але я й людина), та весь попередній шлях моральних компромісів робить розв’язку неминучою. Герой перестає бути особистістю, яка сама розпоряджається своїм життям і власними рішеннями, він стає гвинтиком і заручником могутньої системи. Автор показує, що людина ,яка проміняла справжні цінності життя на фальшиві,приречена на забуття. У філософському підтексті, а точніше над тексті, син розстрілює Україну!
-автор застосовує прийом контрасту. Але це не механічне протиставлення світлого темному, а вмотивоване розкриття, анатомічне дослідження психології Добра і Зла, які постійно живуть у душі головного героя.
-висновок. Автор підводить читача до висновку,що це і є справжній революціонер. Ось що страшно. І насамперед тому, що герой не бездушний дегенерат, а мисляча людина, яка навіть у критичні хвилини «голови не загубила».
Проблематика твору
1. Суперечність, полярність одвічного ідеалу любові, гуманізму, добра, традиційних етичних цінностей, вироблених християнською цивілізацією – з одного боку, і служінням ідеям абстрактного гуманізму, фанатизму, фальшивої романтики – з другого.
2. Неминучість утрати людської сутності через зраду принципів людяності. Хто вбиває іншого – вбиває себе.
3. Проблематика носить надчасовий, філософський характер.
Перш ніж ми перейдемо до характеристики образів, давайте дамо відповіді на запитання:
- характери яких героїв є цілісними, а яких – суперечливими, роздвоєними?
- які спогади про матір залишилися в героя?
- головний герой заявляє про себе « Я – чекіст, але я і людина», що людяного ще зосталося в нього?
- як характеризує «главковерх чорного трибуналу» своїх найближчих співпрацівників?
- чому головний герой власноруч позбавив життя рідну матір?
- хто більше винен у злочині: він сам чи доктор Тагабат?
- як ставиться автор до свого героя? Чи переконливо розкрив його образ?
- чим можна пояснити надлюдську жорстокість чекістів?
- які художні образи нагадують вам біблійних героїв? Що у творі суперечить християнському вченню?
- чому в творі не наведено жодного прізвища чи імені героїв, яких судили чекісти, а також безіменні й головні герої?
- чи згодні ви із суттю твердження: « Воістину: це була дійсність, як зграя голодних вовків. Але це була й єдина дорога до загірних озер невідомої прекрасної комуни».
Образна система новели( учні готують заздалегідь):
-матір;
- доктор Тагабат;
- Андрюша;
- інсургент «Я»
6. Підсумок уроку
Висновок.
Ідея цього глибокого філософського твору полягає в тому, що на крові не може постати гуманне суспільство, фанатизм убиває в людині людину, гармонійна світобудова виключає насильство як шлях її досягнення. Новела М. Хвильового , як і вся література «розстріляного відродження», пройнята пафосом гуманізму.
Оцінювання роботи учнів.
Домашнє завдання. Написати твір – роздум на одну з тем :
1. «Драматичний конфлікт новели М. Хвильового «Я (Романтика)».
2. «Трагедія Миколи Хвильового».
3. « Микола Хвильовий – романтик і лірик».
4. «Художні передбачення М.Хвильового».
Контрольна робота 5 клас
. Виберіть рядок, у якому всі сполучення слів є словосполученням:
А) Дідусеві казки, завдання додому, біля школи.
Б) Грайливими хвилями, хвилі Дніпра, несподіваний дзвінок.
В) Дерева в цвіту, Василько та Марійка.
Г) Дмитрик читає, тихо співають, рання весна.
2. Головне слово виражене іменником у всіх словосполученнях рядка:
А) Розповіді вчителя, вечірні посиденьки, світлої смуги.
Б) Приязно посміхатися, голуб миру, матусині поради.
В) Веселі канікули, маленькою жменькою, танцювати гопака.
Г) Похмурий день, прихований у змісті, свіжі газети.
3. Залежне слово виражене прислівником у всіх словосполученнях рядка:
А) Спізнитися на урок, схвильована відповідь, вірного товариша.
Б) Уперше зустрілися, відомий усюди, радісні сни.
В) Спить узимку, швидко їхати, рано подорослішати.
Г) Учорашніми новинами, знак якості, вісім кілограмів.
4. Виберіть рядок, у якому словосполучення потребує редагування:
А) Обрати дорогу, згідно з вимогою, прийняти участь.
Б) Зошит у клітинку, правильна відповідь, килимове покриття.
В) Побажати смачного, порядок денний, дотримуватися правил.
Г) Вітальний адрес, мешканці будинку, дякувати товаришеві.
5. Укажіть речення із закінченою думкою:
А) Повернутися вчасно.
Б) У літню пору.
В) Узимку холодно.
Г) Шалений успіх.
6. Укажіть речення з головними членами:
А) На осонні розцвіли проліски.
Б) У нашій сім’ї звикли до порядку.
В) Пташки весну на крилах принесли.
Г) Хліб – усьому голова.
7. укажіть поширене речення :
А) Прийшло літо.
Б) Яскравий день.
В) Місяць зійшов.
Г) Він приїхав.
8. З одним головним членом є речення:
А) На незабудці бринів рудий джмелик.
Б) В’їжджає в степ червоне літо на незагнузданнім коні.
В) З- поміж хмар переблискує місяць.
Г) Дерева в лісі нагинало до самої землі.
9. Правильно визначено граматичну основу в реченні:
А) Вітер листям вкриває холодну землю.
Б) Хмарки сльози гублять.
В) Нам життя дарує нові зустрічі.
Г) Діти матерям цілують руки.
10. Розподіліть речення на словосполучення. Зробіть розбір двох словосполучень.
Прямо над нашою хатою пролітають лебеді.
11. Підкресліть члени речення.
У небі вітер кучерявий колише темную блакить.
Контрольна робота 7 класс( мова)
Виберіть правильну відповідь.
1.Дієслово – це самостійна частина мови, яка означає:
а) ознаку предмета;
б) число, кількість предметів, порядок при лічбі;
в) дію або стан предмета.
2. Дієслово відповідає на питання:
а) що робити? що зробити?
б) що роблячи?що зробивши?
в) скільки? котрий?
3. Дієслово має:
а) п’ять граматичних форм;
б) шість граматичних форм;
в) чотири граматичні форми.
4. Дієслово в реченні найчастіше виступає:
а) додатком;
б) означенням;
в) присудком.
5. У якому рядку всі слова – дієслова:
а) удосконалення, досконалість, удосконалив;
б) удосконаливши, удосконалювати, досконало;
в) удосконалити, удосконалювало, удосконалюють.
6.У якому реченні дієслово виконує роль обставини?
а) пішла по селу добувати киселю;
б) добро добром згадують.;
в) з двох бід вибирай меншу.
7. У якому рядку всі дієслова належать до особових форм:
а) спав би, співаємо, слухати;
б) іде, говорю, хай змагаються;
в) вітай, аплодуватимуть, усміхнені.
8. Категорію виду мають:
а) усі граматичні форми дієслова;
б) особові форми дієслова;
в) усі граматичні форми, крім неозначеної форми.
9. У якому рядку всі дієслова доконаного виду:
а) ходить, цвітуть, розвіяла, задуматися;
б) забудуть, злиться, шукає, пробував;
в) проллється, розбив, зашумів, побачила.
10. У якому реченні використано безособові дієслова:
а) бринять живою радістю ліси;
б) лягло сонце за горою, зірки засіяли;
в) пахло полином, тишею, спокоєм віяло звідусіль.
11.Форми дієслів умовного способу творяться від форми:
а) минулого часу за допомогою частки би(б);
б) теперішнього часу за допомогою частки би(б);
в) теперішнього та майбутнього часу за допомогою частки хай.
12. Дієслова майбутнього часу змінюються за:
а) особами, числами, родами;
б) особами та числами;
в) родами та числами.